Do góry

Projektant ubioru

Elżbieta Kapczyńska-Kot, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, projektantka mody, stylistka, autorka konceptu modowego EK.elkakot, jego loga, wszystkich projektów wraz z konstrukcjami i autorskimi rozwiązaniami krawieckimi. Projektując, odpowiadam na własne potrzeby, zainteresowania, marzenia. Szukam formy, koloru, materiału. Potem szyję, noszę, piorę, sprawdzam. Modelami, z których jestem najbardziej zadowolona, dzielę się z Wami

Praca magisterska pt. PO CO, CO PO obroniona przeze mnie w 2011 roku, wyróżniona pokazem na Gali Dyplomowej łódzkiej ASP w hotelu Andel‘s podczas Fashion Week Łódź, Manufaktura, 25 października 2011 r. Kolekcja inspirowana zbroją rycerską i męskim garniturem jako współczesną zbroją miejską. Każdy model podzielony jest na moduły, połączone ze sobą suwakami. Można je ze sobą mieszać i tworzyć różne warianty. Spodnie z obniżonym krokiem, po odwróceniu do góry nogami i spięciu nogawek, służą jako torba. Dwie pary spodni, połączone w talii, tworzą kombinezon. Ubiór jak klocki, do zabawy. Mottem pracy były słowa Oscara Wilde „Moda to własny styl ubierania. Niemodne jest to, co noszą inni”. Łącząc elegancję z nutą nonszalancji, do realizacji niektórych elementów kolekcji, użyłam markowych marynarek, pocięłam je, a potem w inny sposób połączyłam suwakami. Chciałam się w tych ubraniach czuć dobrze, zarówno w filharmonii, jak i nad brzegiem Wisły w upalny dzień.

Praca licencjacka pt. D.N.O., zainspirowana kształtem i sposobem bycia samic ryb dennych ceratioidei oraz cytatem z Historii Brzydoty Umberto Eco „W Summie, przypisywanej Aleksandrowi z Hales, świat stworzony jest całością, którą docenia się w pełni i której cienie sprawiają, że jaśniej lśnią światła; i również to, co uważane być może za brzydkie, w obrazie ogólnego ładu objawia się jako piękne”. Dyplom z wyróżnieniem zaprezentowany na Gali Dyplomowej łódzkiej ASP w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2008 r.

Historia lnu sięga 10 tysięcy lat wstecz. Len słynie z trwałości i długowieczności — jego wytrzymałość jest dwa razy wyższa niż włókien bawełnianych i trzy razy wyższa niż włókien wełnianych. Jest całkowicie naturalny, a do jego produkcji nie używa się środków chemicznych, dzięki temu lniana tkanina jest w 100 % biodegradowalna. Charakterystyczną cechą lnu jest przewiewność. Dzięki niej lniane ubrania pozwalają skórze oddychać. Kocham len za jego prostotę. Serię prostych lnianych ubrań uzupełniłam kapeluszem i torbą z papierowej słomy.

SEKCJA GIMNASTYCZNA. Połączenie trzech kolorów – bieli, czerwieni i granatu – kojarzy się głównie z marynarskim stylem. Ten zaś może występować w dwóch wydaniach: sportowym i eleganckim. Sekcja gimnastyczna to połączenie obu. Do realizacji pomysłów z tej serii użyłam znakomitej jakości dzianiny bawełnianej polskiej produkcji. Uszyłam, nosiłam, przetestowałam. Odnajdują się w każdym położeniu.

MAŁA CZARNA. CAPPUCCINO. LATTE to seria ubrań z kawową nutą w tle. Pijemy ją na różne sposoby. Towarzyszy nam w pracy, w drodze do pracy, podczas towarzyskich spotkań. Tak, jak sukienki, które dla Was szyję. W roli głównej — bawełna o różnych splotach i grubościach.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam venenatis leo a risus euismod, eget dapibus dolor ornare. Integer vestibulum scelerisque lectus eu tincidunt. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam venenatis leo a risus euismod, eget dapibus dolor ornare. Integer vestibulum scelerisque lectus eu tincidunt. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Do oprawy ślubu Marianny i Adriana zainspirował mnie film Tima Burtona pt. Alicja w Krainie Czarów. Uszyłam Pannie Młodej spódnicę w kształcie dymu z fajki Absolema i otuliłam króliczym futerkiem. Buty Irregular Choice świetnie nadają się do takich baśniowych stylizacji.