Do góry

Slow fashion

SLOW FASHION to świadome podejście do mody. To decyzja o kupowaniu mniejszej ilości ubrań za to lepszej jakości i z naturalnych materiałów w uniwersalnej, ponadczasowej formie, produkowanych lokalnie z poszanowaniem ludzi i środowiska. Korzyści ze slow fashion to przede wszystkim radość z ubierania, przyjemność zakupów oraz doskonały wygląd każdego dnia przy niewielkim wysiłku włożonym rano. To również brak poczucia, że zawartość szafy dosłownie się z niej wylewa, a jednocześnie nie ma się w co ubrać.

Elka Kot - projektowanie ubrań slow fashion
Projektowanie ubrań
Cięcie materiału na ubrania
Szycie ubrań na miarę
Projekt ubrania na papierze
Ubrania handmade
Kolorowe nici do szycia ubrań
Markowe ubrania ręcznie robione - EK.elkakot
Otwarte okno w Warszawie
Dobór ubrań - osobista stylistka Elka Kot
Ubrania w nurcie slow fashion
Stolik kawowy z filiżankami

Zasady slow fashion i jak ubierać się w stylu slow

By zapoczątkować zmiany w garderobie oraz zacząć ubierać się w stylu slow, warto poznać główne założenia nurtu:

  • zadbaj o dobrze zorganizowaną szafę — to podstawa! Badania mówią, że 80% posiadanych ubrań nie lubimy, a używamy tylko około 30%. Dlatego, by ubierać się w stylu slow, należy pożegnać nienoszone, za małe, za duże, zniszczone ubrania i zostawić tylko te, które rzeczywiście mogą się nam jeszcze przydać. Zostawione rzeczy warto posegregować według typów i kolorów. Ubrania, z którymi postanowiłaś się rozstać, mogą posłużyć innym osobom lub być wykorzystane na inny sposób;
  • kupuj świadomie — warto stawiać na uniwersalne fasony, sprawdzać pochodzenie ubrań i skład na metce. Należy wypracować swój indywidualny styl i zgodnie z nim dokupować pojedyncze sztuki odzieży, tak, by pasowały one do pozostałych elementów;
  • dbaj o rzeczy — tylko właściwe pranie, prasowanie, rozwieszanie w szafie, pastowanie butów i konserwacja torebek pozwolą cieszyć się rzeczami przez wiele lat. To prawda, że wełna i jedwab są delikatne i wymagają uwagi przy czyszczeniu, ale jednocześnie to materiały bardzo trwałe i mogą służyć długi czas;
  • określ swoje potrzeby — to klucz do realizacji punktu pierwszego i drugiego, dzięki temu, że będziesz wiedziała, w jakich ubraniach wyglądasz i czujesz się dobrze oraz czego brakuje w garderobie, łatwiej będzie pozbyć się części rzeczy oraz dokupić te, których brakuje.

Należy podkreślić, że idea świadomego ubierania w żadnym punkcie nie mówi o tym, że Twoja szafa ma składać się tylko z kilku sztuk odzieży, które będziesz nosić naprzemiennie. Wyznawczynie slow fashion mogą mieć urozmaiconą garderobę i cieszyć się modą tak samo, jak każdy inny.

Slow fashion według ELKI KOT

Tworzę w nurcie slow fashion, bo wysoka jakość, czyste środowisko i uczciwość, zarówno wobec konsumentów, jak i producentów, są dla mnie bardzo ważne. Każdy model projektuję, konstruuję i szyję własnoręcznie. Nie szyję ubrań na wieszak, do magazynu – wykonuję je na indywidualne zamówienia konkretnych osób, o których wiem, jakie mają potrzeby i – co równie ważne – dokładne wymiary. Obszar mojego zainteresowania to przede wszystkim ubrania codziennego użytku – sukienki, które można nosić od rana do wieczora, płaszcze, kombinezony. Według mnie, zbyt mało uwagi poświęcamy na codzienny strój, który przecież towarzyszy nam przez większość czasu w życiu. W moich kolekcjach codzienność wynoszona jest ponad specjalne okazje, a jednocześnie podkreślona jest jej wyjątkowość oraz zmienność. Prostota i wygoda to cechy najbardziej charakterystyczne dla moich projektów. Cenię sobie trwałość, ponadczasowość oraz uniwersalność ubioru. Modele komponuję tak, by w zależności od dodatków, zmieniały swój charakter. Wówczas jedna sukienka sprawdza się jako wizytowa, do pracy, na spacer, na plażę; pasuje do szpilek, balerin, trampek, klapek… Lubię ubrania podążające za sylwetką, nieograniczające ruchu, lekkie i higieniczne.

Marka EK to moja osobista wypowiedź na temat ubioru. Projektując, odpowiadam na własne potrzeby, zainteresowania, marzenia. Szukam formy, koloru, materiału. Potem szyję, noszę, piorę, sprawdzam. Modelami, z których jestem najbardziej zadowolona, dzielę się z Wami, dopasowując kolory i formę do Waszych potrzeb. Bazuję na naturalnych surowcach w formie dzianiny, tj: wełna, bawełna, len oraz jedwab. Zawsze kupuję tyle materiału, ile potrzeba na dane zamówienie, a ścinki materiałów przekazuję do twórczego wykorzystania przez dzieci.

Ubrania w stylu slow od EK.elkakot

Wyobraź sobie szafę, w której znajdziesz tylko te ubrania, które naprawdę lubisz i nosisz. Pomyśl, że każda rzecz mogłaby do siebie pasować. Brzmi dobrze? Zatem zacznij wcielać ideę slow fashion w życie. Z ubraniami od EK.elkakot to naprawdę łatwe, a przy tym bardzo przyjemne. Wraz ze mną możesz zbudować swoją szafę kapsułową i już nigdy nie będziesz miała dylematu typu: nie mam co na siebie włożyć. Ubrania od EK.elkakot mają ponadczasowe fasony, a przez to nigdy się nie nudzą i są wykonane z materiałów, które przez wiele lat będą dobrze wyglądać, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbasz. Co ważne, wszystkie sukienki i płaszcze są zaprojektowane tak, by można w razie potrzeby je przerobić, skrócić lub zwęzić. Poszczególne projekty pasują do innych niczym puzzle, dlatego nieważne, co chwycisz, zawsze będziesz wyglądała równie doskonale. W mojej pracowni będziesz mogła poczuć się swobodnie, otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach oraz spełniać marzenia. Z moimi klientkami spotykam się pojedynczo, dlatego mogą się one czuć nieskrępowane i w pełni bezpieczne. Poznaj wyjątkowe projekty EK.elkakot tworzone w duchu slow fashion i raz na zawsze odmień swoją szafę.